Ticket to Ride – Afrika

Ticket to Ride – Afrika

Ticket to Ride “REAL LIFE EDITION”

Bli med på Backpacking i Afrika….

…..og INTERRAIL i Europa

Opplev Europas vakreste byer

Sammen skal vi oppleve og dokumentere virkeligheten

Bli med til verdens største fossefall Victoria Falls

En aktiv reiselinje

  • Skreddersydd reise til Sør-Afrika, Zimbabwe og Zambia
  • Interrail i Europa
  • Lær å bruke kamera og mobil til å dokumentere opplevelsene
  • Aktiv og lærerik hverdag på skolen
  • Lær om Reiseliv og reiseplanlegging

Backpacking Afrika

Vi pakker sekken og gjør oss klare for en 3 ukers unik og skreddersydd backpackerreise i det sørlige Afrika.

Turen til Sør-Afrika, Zimbabwe, Zambia vil gi opplevelser og erfaringer for livet. Vi reiser i hele 3 uker.

Noen av stedene er kjente backpackerdestinasjoner, men vi reiser også til mindre kjente steder for å bo sammen med lokale, bli kjent med ungdommer og spise autentisk mat på hjemmebesøk. Det blir andre aktiviteter og naturopplevelser enn vi er vant til.  

En spennende og mektig reise gjennom det sørlige Afrika

Vi reiser sammen med lokale kjentfolk

Autentiske menneskemøter, langt utenfor turiststedene

Reiseopplevelsene skaper sterkt fellesskap

Zimbabwe

I Zimbabwe drar vi på safari i Hwange nasjonalpark, kjent for sitt rike dyreliv og et av Afrikas beste steder for å se “The Big Five” (Løve, leopard, afrikansk elefant, kafferbøffel og neshorn). Turen går videre til et stammebesøk i en landsby. Her skal vi lære om det tradisjonelle livet, håndverk, musikk og dans. 

Zambia

Turen går videre til Zambia hvor vi skal oppleve et av verdens største fossefall: Victoria Falls. Spektakulære vannfall som er på UNESCO sin verdensarvliste og også del av “verdens sju naturlige underverk”. Vi opplever også autentiske impulser i byen Livingstone med markeder, mat og menneskemøter i Mukuni Village.

Unike naturopplevelser

Våre studieturer gir større forståelse for andre mennesker og kulturer

Sør-Afrika

Neste stopp er magiske Sør-Afrika. I East London skal vi oppleve Afrika fra innsiden gjennom sosiale prosjekter, hjemmebesøk og bål på stranden i solnedgang. Vi reiser videre på den berømte Garden Route i storslått natur. Vi tilbringer noen dager i Mossel Bay. Her blir det kystvandring på St. Blaize Trail med klippestier, hvaler og delfiner. Det er også mulighet for å kjøre verdens lengste zipline over havet for de som våger.

Vi drar på dagstur til Oudtshoorn på besøk til en strutsefarm. Underveis på turen skal vi møte tidsvitner fra Aparheid-regimet som vil gi oss viktig kunnskap om menneskeverd, rasisme og demokrati. Turen avlsuttes i Cape Town. Her skal vi blant annet besøke Townships, Table Mountain, et ikonisk fjellplatå i Cape Town, og Robben Island hvor blant annet Nelson Mandela satt fenglet i flere tiår. Vi reiser også helt sør til Kapp det gode håp. På veien dit vil vi også få oppleve pingvinene på Boulders Beach. 

Fjelltur til Table mountaing i Cape Town, Sør-Afrika

Ticket to Ride “Real Life Edition”

Kjenner du brettspillet? Veldig gøy å spille på skolen, men enda bedre og mer lærerikt blir det når vi hopper på toget og tar fatt på vår egen Ticket to Ride-tur i Europa.

Denne reisen er vår første utenlandstur og her får du testet deg selv og dine reiseferdigheter. Blir det Berlin, Praha, Budapest, eller Ljubljana, eller kanskje alle fire byene? Interrailen går igjennom noen av Europas vakreste byer, og du får være med å planlegge reisen. På denne interrailen får du virkelig erfare backpackerlivet fra innsiden. 

Du er med på å planlegge reisene

Turer bygger fellesskap

Foto – Film – SoMe

Ticket to Ride er linja der du vil lære det grunnleggende om film, foto og hvordan benytte seg av mobilen til å ta vare på de gode øyeblikkene.

På turene tar vi bilder av og med menneskene vi møter, og naturen der de bor. Du får lære hvordan du tar gode bilder både med mobiltelefonen og kameraet. Vi vil også lære hvordan man lager reels og redigerer bilder på sosiale medier. 

Du lærer å beherske kameraet og hvordan du kan ta gode bilder

Norge

I hverdagene på skolen blir det også mange spennende turer lokalt.

Med Oslo kun 1 time unna, blir det dagsturer på besøk til reiselivsaktører for å lære om reiseliv, reiseplanlegging, og hvordan profesjonelle aktører og folk med lang erfaring legger opp turer til fjerne strøk.

Du skal også få bli med på Roadventure hvor du får kjenne på frihetsfølelsen av å haike, møte mennesker underveis og nå fram til overraskende destinasjoner på Østlandet.

Fokusområder

  • Backpacking i Afrika
  • Interrail i Europa
  • Lær å bruke kamera
  • Afrikansk Kultur & Kulturforståelse 
  • Afrikas puls og natur på nært hold
  • Reiselivet fra innsiden 
  • Turplanlegging
  • Teste ulike aktiviteter 

Ticket to Ride – Afrika

August

Hytteur – Foto -Aktivitet

September

Skogstur – Reisefoto – Reiseliv

Oktober

Studietur til Sør Afrika – Zimbabwe – Zambia

November

Solodøgn – Brettspillet TTR – Afrikansk historie og kultur

Desember

Oslotur – Street Photography – Reiselivsbransjen

Januar

Interrail i Europa – Backpacking – Vlogg

Februar

Roadventure – Vintermoro – SoMe

Mars

Ski – Styrketrening – Mobilfoto

April

Klatring – Mat på bål – Stand Up Padle

Mai

Gårdsbesøk – Vårfriluftsliv – Fellesskap

Sett sammen ditt drømmeår

NB: Husk at på denne skolen velger du 2 LINJER! Du kan skreddersy ditt år og kombinere denne linjen med en annen linje.

Ofte stilte spørsmål

  • Er folkehøgskole dyrt?

  • Hva dekker prisen på Ticket Tor Ride – Afrika?

  • Passer linja for meg?

Dette sier tidligere elever

Quote Image

Hverdagen på Ticket er variert, gøy og lærerik. Har opplevd utrolig mye på et år, og ikke minst blitt kjent med mange fantastiske mennesker.

Guro Liabø Bjerkevoll
Quote Image

Jeg har virkelig hatt det beste året i mitt liv. Jeg har fått holdt på med det som interessere meg, fått mange nye gode vennskap og utviklet meg selv på så mange ulike områder. Ville virkelig ikke vært foruten dette året!

Marius Storebråten
Quote Image

Året på Ticket to Ride har gjort meg mer bevisst på hvem jeg er og hvilke verdier jeg står for. Det er utrolig lærerikt og ikke minst veldig fint å være del av et felleskap hvor man gjør hverandre gode!

Eline Solberg

Instagram

ALLE LINJER

Tirs, Ons

Linje 1

Tirs, Ons
Linje 1
01EXPLORE

EXPLORE

Les merLinjepris 32 000,-
01Elements 360°

Elements 360°

Les merLinjepris 32 000,-
01Ticket to Ride – Asia

Ticket to Ride – Asia

Les merLinjepris 34 000,-
01EAT

EAT

Les merLinjepris 35 500,-
01Hestesport

Hestesport

Les merLinjepris 30 000,-
01Idrett Ball

Idrett Ball

Les merLinjepris 29 000,-
01ACT: Active Change Travel

ACT: Active Change Travel

Les merLinjepris 40 000,-
01Tilrettelagt

Tilrettelagt

Les merLinjepris 0,-
Tor, Fre

Linje 2

Tor, Fre
Linje 2
01Ticket to Ride – Afrika

Ticket to Ride – Afrika

Les merLinjepris 38 000,-
01Heart to Heart

Heart to Heart

Les merLinjepris 16 000,-
01EXPLORE Sports

EXPLORE Sports

Les merLinjepris 20 000,-
01Handmade

Handmade

Les merLinjepris 20 000,-
01Snadder

Snadder

Les merLinjepris 19 000,-
01Adventure

Adventure

Les merLinjepris 44 000,-
01Råskinn

Råskinn

Les merLinjepris 30 000,-
01Hestesport

Hestesport

Les merLinjepris 30 000,-
01Fotball & Ground­hopping

Fotball & Ground­hopping

Les merLinjepris 26 000,-
01Tilrettelagt

Tilrettelagt

Les merLinjepris 0,-